Пиловий кліщ, чи може він провокувати алергію?

Як би ви добре не прибирали у своєму помешканні, в ньому все одно збиратиметься пилюка. Вона може містити спори грибів, залишки волосся, лупу домашніх тварин чи пилові кліщі. 

Останні – це близькі родичі павуків та звичайних кліщів. Але, на відміну від останніх, вони настільки невеличкі, що їх неможна побачити без допомоги мікроскопа. Пилові кліщі харчуються відмерлими залишками шкіри. А воду отримують, поглинаючи вологу з повітря. Тому вони особливо добре почуваються в теплому та вологому середовищі. Температура 20-25 градусів Цельсія та вологість повітря на рівні 70-80% є найбільш комфортними для них.

Серед предметів інтер'єру ідеальними для кліщів домашнього пилу є килими, м'які меблі, подушки, постільна білизна, тощо.

Для більшості людей сусідство з такими мешканцями минає непомітно. Але у чутливих людей пилові кліщі можуть викликати алергічну реакцію при вдиханні або контакті з ними. Саме алергія на кліща домашнього пилу є найбільш розповсюдженою причиною цілорічного алергічного риніту в Україні. Таргани, зокрема їх слина та частинки тілець, а також спори грибів, їх міцелій та лупа домашніх тварин також є поширеними збудниками такої алергії.

Причини алергічної реакції на пил

На сьогодні виділяють щонайменше 13 видів кліщів. Але безпосередньою причиною алергії на пил вважаються не самі по собі кліщі домашнього пилу, а відходи їх життєдіяльності: кал та відмерлі рештки тіл.

При цьому, ризик виникнення реакції найвищий під час прибирання будинку. Віник чи пилосос піднімають пилові частинки в повітря. А їх вдихання і запускає імунну відповідь організму.

Тому людям, чутливим до пилу, прибирати помешкання слід в спеціальному респіраторі чи хоча б у захисній масці.

Вірогідність розвитку алергічної реакції на пиловий кліщ підвищується при сімейному анамнезі – якщо алергія діагностується у одного чи кількох членів родини.

Крім того, ризик розвинути чутливість до пилу вищий у ранньому дитинстві та у підлітковому, але не у зрілому віці.

Симптоматика алергії на пиловий кліщ

Алергія на пиловий кліщ може проявлятися як в легкій так і в більш важкій формах. Деякі симптоми алергії, такі як нежить або чхання, схожі з ознаками звичайної застуди. Але якщо неприємні прояви зберігаються довше одного тижня, скоріше за все їх причиною є саме алергія.

Основні симптоми:

  • Чхання, нежить, закладеність носа
  • синусовий тиск (може викликати біль на обличчі)
  • свербіж, сльозотеча та почервоніння очей
  • дискомфорт в горлі
  • кашель
  • набрякла, синюватого кольору шкіра під очима
  • проблеми зі сном

Постійний вплив алергену може спричинити риносинусит (хронічне запалення тканин в носових ходах, викликане алергією на кліща пилу). В результаті чого зростає ризик гаймориту. Вплив кліщів також може підвищувати ризик нападів астми. Остання може провокувати додаткові симптоми, такі як:

  • біль або напруга у грудях
  • утруднене дихання
  • хрипи, кашель або задишка.

При важкому нападі спостерігатимуться й проблеми з диханням.

Якщо хрипи та задишка погіршуються, потрібно негайно звернутися за медичною допомогою.

В легких випадках зменшити прояви алергії можуть антигістамінні препарати.

Вони допомагають усунути чи полегшити закладеність носа, нежить, чхання і свербіж. Інші ліки діють, запобігаючи виділенню хімічних речовин, що викликають алергічні реакції. Кортикостероїдні спреї ефективні для лікування запалення у носі.

Методи профілактики та боротьби з алергією на пил

З важкими проявами алергії на пил можна боротися з допомогою алерген-специфічної імунотерапії. Цей метод полягає у введенні підшкірних ін'єкцій алергену (в незначній кількості) з метою поступового підвищення толерантності до збудників алергії.

З цією метою також може застосовуватися пероральна імунотерапія - таблетки, що містять алерген, які треба розсмоктувати під язиком. При цьому, перша доза алергену вводиться під наглядом – у кабінеті алерголога, – а всі наступні можна приймати самостійно. У такому дозуванні і з частотою, яку припише лікар. Тривалість такого лікування, зазвичай, становить три роки.

З профілактичною метою рекомендується зменшити кількість килимів та іншого м'якого покриття в помешканні (штори та портьєри). Особливо – у спальні. Крім того, подалі від спального місця також краще тримати домашніх тварин.

А ще регулярно прибирайте будинок, використовуючи пилосос з HEPA- фільтрами. Якщо у вас алергія, надягайте фільтруючу маску N95, коли пилососите чи підмітаєте дім. Частіше робіть вологе прибирання в домі та регулярно періть всю постільну білизну.

Для захисту від кліщів можна також використовувати спеціальні чохли для меблів.

Проводьте огляд та обслуговування систем опалення та кондиціонування кожні півроку.

Використовуйте гігрометр для вимірювання вологості у вашій оселі та підтримуйте її на рівні від 50 до 55 %. Для цього можна придбати спеціальний осушувач повітря.

 

Джерела інформації:

1.https://acaai.org/allergies/types/dust-allergy

2.https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/symptoms-causes/syc-20352173

3. https://www.healthline.com/health/allergies/dust-mites

4.https://www.webmd.com/allergies/dust-allergies

5.https://www.allergyfree.co.in/know-your-allergy/indoor-allergies/dust

6. https://www.aafa.org/dust-mite-allergy

7. https://intermountainhealthcare.org/services/allergy-immunology/conditions/dust-allergy/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!