Основні збудники алергії

Такий вид алергії є найпоширенішим серед дітей та дорослих з чутливим імунітетом.

      Для початку розберемося що ж таке побутовий пил.

Це сукупність мікроскопічних частинок різних видів алергенів. Таких як побутові кліщі, пилок рослин, спори грибкових організмів (цвілевих, дріждьових), відмерлі клітинки шкіри тварин, а також пил від продуктів їх життєдіяльності (слина, лупа, тощо). Саме на ці подразники активно реагує організм алергіка.

     Загострення хвороби найчастіше припадає на осінньо-зимовий період. Бо саме в цей час створюється сприятливе середовище для розмноження основного алергена - пилового кліща. Цього малененького супутника будь-якої оселі неможливо побачити неозброєним оком, бо він має розмір близько 0,4 мм, але його продукти життєдіяльності являються потужним алергеном. Харчується цей домашній паразит відмерлими частинками епідермісу людини та тварини і мешкає в темному теплому середовищі (матраци, ковдри, подушки). Безперебійне джерело «харчування», вологе та темне оточення просто рай для цих небезпечних організмів. Його мікроскопічні продукти розпаду потрапляють у побутовий пил, а потім до слизових оболонок людини [4]. Його «популяція» в домі налічує до мільярду особин. А враховуючи, що розмір фекалії кліща перевищує розмір самого тільця в рази, то розміри скупчення подразників можна тільки уявити. За чотири місяці свого життя він може відкласти близько трьохсот яєць, отже не можна недооцінювати шкоду від такого «сусіда». Зрозуміло, що винищити його повністю не вдасться, але якщо серед ваших близьких є алергіки боротися варто і потрібно [1].

Ці крихітні шкідники бояться морозу, ультрафіолетових променів та чистоти.

Профілактика алергії на пил

Тому встановіть для себе нові правила ведення господарства:

 • Проводьте вологе прибирання два рази на тиждень у всьому домі, в дитячій кімнаті найчастіше, по можливості.
 • Використовуйте потужний пилосос з спеціальними фільтрами, що вловлюють алергени.
 • Максимально відмовтеся від декоративних крісел, додаткових диванних подушок та м’яких іграшок.
 • Не тримайте в домі стару бібліотеку.
 • Використовуйте ковдри, матраци з синтетичними наповнювачами. Замінюйте їх частіше, по можливості.
 • Міняйте постільну білизну не рідше двох разів на тиждень та періть її з підсоленою водою температури не менше 60 градусів.
 • Провітрюйте дім щодня.
 • Просушуйте всі м’які частини інтер’єру та спального місця в сонячних променях та на морозному повітрі.

 

А у випадках з дитиною прийміть ще й такі заходи:

·       Профілактичні розмови на тему «як алергія впливає на мій організм». Поясніть дитині, що алергія призводить до складних наслідків, тому краще завчасно повідомляти про негаразди в самопочутті.

Поясніть що йому/їй треба остерігатися запилених приміщень. Краще обходити стороною старі горища та комори.

·       Відвідування лікаря. Спеціалісти в цій області це алергологи, імунологи. Поясніть дитині, що необхідно буде здати аналіз крові для визначення збудників алергії, щоб надалі їх остерігатися.

Харчування під час загострення алергії

У період загострення алергічних реакцій імунна система організму у стані тривоги і переживає значне навантаження. Тому особливу увагу необхідно приділити режиму харчування дитини [3].

Виключіть з раціону:

·       Свіже молоко та яйця

·       Рибу та морепродукти

·       М'ясо,окрім білого курячого та м’яса індички

·       Твердий сир

·       Копченості

·       Гострі овочі (редис,  хрін)

·       Кислі фрукти (ананас, цитрусові)

·       Гриби

·       Дині

·       Мед

·       Консерви, ковбаси промислового виробництва

Пропонуйте дитині:

·       Кисломолочні продукти

·       М'ясо (курку та індичку, яловичину, але не телятину)

·       Крем-супи з дозволених овочів

·       Каші (гречана, рисова, вівсяна)

·       Овочі (картопля, огірки, капуста, зелень)

·       Компот із сухофруктів

·       Чаї

·       Сухарики, лаваші, бездріжджеві коржики

Готуйте на пару, відварюйте, запікайте, але ні в якому разі не смажте. Додавайте рослинні олії, такі як оливкова та соняшникова.

Ваша задача полегшити роботу організму дитини. В періоди загострення алергій йому є чим зайнятися. А шкідливі продукти тільки посилюють дію зовнішніх алергенів.

Лікування алергії на побутовий пил

В сучасній медицині існують різні методи лікування алергічних проявів, наприклад:

 • місцеве оброблення висипів кремами, мазями, спеціальними розчинами.
 • вприскування в дихальні шляхи лікувальних аерозолів.
 • соляні промивання носових пазух.
 • при більш складних випадках застосовують антигістамінні та гормональні препарати.
 • також, при важких проявах використовують алерген-специфічну імунотерапію. (Поступове введення в організм пацієнта зростаючих доз екстракту того алергену, до якого у пацієнта виявлена підвищена чутливість і який відповідальний за клінічні прояви захворювання, тобто є причиною хвороби) [2].

 

Пам’ятайте, що профілактика захворювань завжди простіше і безпечніше ніж боротьба та лікування. Для встановлення діагнозу (якщо у вас чи у вашої дитини спостерігаються симптоми алергії) та призначення лікування обов’язково проконсультуйтесь з лікарем.

 

Джерела:

 1. Алергічні захворювання легень / Регеда М. С. – Львів, 2009. – 342 с.
 2. Клінічна алергологія / Регеда М. С., Трутяк І. Р., Федорів Я. М. – Вид. п’яте, доп.та переробл. – Львів, 2008. – 243 с.
 3.  Клиническая аллергология: Рук-во для практических врачей/Под ред.акад. РАМН, проф.Р.М.Хаитова. М.: МЕДпресс-информ. 2002. 624с.,ил.
 4. Дранник Г.Н. Клиническая иммунология и аллергология. — 3-е изд., доп. — К.: ООО "Полиграф плюс", 2006 — 482 с.: ил. ISBN 966-8977-00-9 (стор. 462)

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!