Небезпека кімнатних рослин для алергіка

У вас – алергія на пилок і ви шукаєте порятунок вдома? Спершу озирніться, чи немає навколо вас кімнатних рослин, які можуть викликати алергію. І зауважте, що не лише безпосередньо рослини можуть стати джерелом ваших симптомів, а й їхні горщики. Деталі – нижче.

Контактна алергія та поліноз

Чистота довкілля є критичною для людей з алергією, чутливих до пилку рослин і до домашніх алергенів. Відтак, обираючи рослини для дому, зважте, чи не приносите до себе в оселю ще одне потенційно небезпечне джерело. Наприклад, такий популярний фікус Бенджаміна. На диво, як виявилося, до алергенів цієї зовні привабливої та невимогливої рослини, чутливі, в середньому, до 6 % європейських алергіків. І мова не йде про пилок. Адже ця рослина ніколи чи майже ніколи не цвіте, будучи висаженою у горщик. Чутливість може розвиватися до частинок листя, стовбура та соку рослини. Вони можуть викликати реакцію, подібну до алергії на латекс. І алерген до фікуса – єдиний серед алергенів кімнатних рослин, чутливість до якого можна діагностувати за допомогою засобів молекулярної діагностики алергії. Вона вже теж доступна в Україні.

Втім, серед потенційно небезпечних, фікус – єдина рослина, що не цвіте. Якщо маєте чутливість до амборзії чи / та алергенів соняшника (пилку або насіння), вам не варто тримати вдома й чорнобривці, хризантеми і подібні до них квіти, адже всі вони входять до родини  айстрових. Туди ж відносяться й полин з  амброзією – джерела чи не найважливіших пилкових алергенів. І пилок різних рослин родини айстрові має високу перехресну реактивність.

Більше того, є свідчення, що не лише пилок, а й сік цих рослин може викликати реакції шкіри – контактний подразнюючий або алергічний дерматити.

Дерматит, але вже у вигляді фотоалергічні реакції, може викликати і сік кімнатних цитрусових. Така реакція може проявитися світлими плямами на тих ділянках шкіри, куди потрапив сік.

У важких випадках контактні реакції на рослини можуть призвести до набряку навколо очей та рота або навіть до анафілактичного шоку.

Окрім фікуса та складноцвітих, до категорії рослин із потенційно небезпечним соком належать орхідеї, диффенбахія та олеандр. Отруйність останнього, взагалі, огортають легенди, які дойшли до нас ще з середніх віків.

Неочікуваний алерген

Любите бонсай? То ви естет! А чи впевнені ви, що він не є джерелом алергенного пилку у вашій оселі? Описаний клінічний випадок, коли у людини із алергією на пилок берези симптоми спостерігались, і коли вона знаходилась вдома. І лікарі далеко не зразу встановили, що причиною неприємних проявів пацієнта була карликова береза, яка виділяла пилок синхронно зі своїми вуличними родичами.

Такими самими потенційними джерелами алеренного пилку вважаються карликові ялівець та тис, які також вирощуються вдома у вигляді бонсаю. Адже, вони виділяють пилок не гірше за своїх вуличних родичів.

Якщо ви страждаєте на алергію до кліщів домашнього пилу, то вам також потрібно уникати фіалок. Адже їх листя, рясно вкрите волосками, відомо тим, що захоплює та залишає на своїй поверхні пил.

Кімнатні рослини, дружні до людей з алергією

А от монстера, незважаючи на свою назву та міфи про неї, вважається безпечною. Єдине, усередині її листків можуть бути гострі голочки. І не потрібно допускати, щоб їх зривали та пробували на смак діти та домашні тварини.

До переліку безпечних для людей з алергією також входять пальми і їх родичі, приміром, драцена. Але – тільки жіночі рослини. Адже чоловічі можуть, знову ж таки, бути джерелом алергенного пилку. Перелік безпечних рослин включає:

 • Епіпреніум золотистий
 • Філодендрон
 • Діпіс жовтуватий (хрізолідокарпус)
 • Пальму Кентія (ховея)
 • Пальму рапіс
 • Бамбукову пальма
 • Драцену запашну
 • Драцену облямовану
 • Спатифіліум
 • Сансев'єрія трисмугову

Корисним є й хлоррофітум чубатий. Він, як вважається, ефективно очищує повітря приміщень від забруднення.

Спори грибів у квітковому горщику

А папороть не рекомендують тримати тим, хто має алергію на спори грибів. Адже ця рослина любить рясне зволоження. А у вологому грунті легко розмножуються грибні спори. Те ж саме стосується й інших рослин, які люблять вологий грунт.

Грибні спори також можуть оселятися на хвої новорічної ялинки та у її горщику, чи банці з водою, куди ялинку, часом, вміщують, щоб вона довше стояла у оселі.

Симптоми алергії на кімнатні рослини

Реакція на спори грибів, як і на пилок рослин – це класичні симптоми сезонної алергії. Вони включають:

• Подразнення, почервоніння, свербіж очей або сльозотечу

• Набряклість або темні плями під очима

• Чхання

• Нежить

• Закладений ніс

• Втома

І діагностика такого виду домашньої алергії часто буває утрудненою, тому що джерело алергена не завжди є очевидним. Як, наприклад, у випадку зі спорами у горщиках рослин або рослинами бонсай.

Поради щодо мінімізації алергічних реакцій на кімнатні рослини

Слід дотримуватись наступних порад:

 • Не варто приносити додому одночасно більше одного виду різних рослин. Так, якщо з’явиться реакція, буде простіше відстежити, чим саме вона викликана.
 • Якщо обираєте рослину, що квітне, впевніться, що вона має короткі тичинки і дає потенційно небагато пилку.
 • Обирайте рослини із гладкими листями без волосків, на яких не затримуватимуться бруд та потенційні алергени, ті ж лупа тварин та пилові кліщі.

Адже рослини вдома – це свіже повітря, окраса інтер’єру і просто джерело естетичного задоволення.

 

Джерела інформації:


1.https://www.zyrtec.com/living-with-allergies/gardening/allergy-friendly-house-plants

2.https://www.sochealth.co.uk/sp/health/the-best-and-worst-common-indoor-plants-for-allergy-sufferers/

3.https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/houseplants-for-allergies.htm

4.https://molekule.science/best-plants-for-indoor-allergies-can-they-help-or-cause-more-problems/

5.https://www.treehugger.com/houseplants-avoid-if-you-have-allergies-4858499

6.https://allergyarizona.net/6-indoor-plants-to-avoid-if-you-think-you-have-allergies/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!