Небезпека кімнатних рослин для алергіка
У вас – алергія на пилок і ви шукаєте порятунок вдома? Спершу озирніться, чи немає навколо вас кімнатних рослин, які можуть викликати алергію. І зауважте, що не лише безпосередньо рослини можуть стати джерелом ваших симптомів, а й їхні горщики. Деталі – нижче.
Контактна алергія та поліноз
Чистота довкілля є критичною для людей з алергією, чутливих до пилку рослин і до домашніх алергенів. Відтак, обираючи рослини для дому, зважте, чи не приносите до себе в оселю ще одне потенційно небезпечне джерело. Наприклад, такий популярний фікус Бенджаміна. На диво, як виявилося, до алергенів цієї зовні привабливої та невимогливої рослини, чутливі, в середньому, до 6 % європейських алергіків. І мова не йде про пилок. Адже ця рослина ніколи чи майже ніколи не цвіте, будучи висаженою у горщик. Чутливість може розвиватися до частинок листя, стовбура та соку рослини. Вони можуть викликати реакцію, подібну до алергії на латекс. І алерген до фікуса – єдиний серед алергенів кімнатних рослин, чутливість до якого можна діагностувати за допомогою засобів молекулярної діагностики алергії. Вона вже теж доступна в Україні.
Втім, серед потенційно небезпечних, фікус – єдина рослина, що не цвіте. Якщо маєте чутливість до амборзії чи / та алергенів соняшника (пилку або насіння), вам не варто тримати вдома й чорнобривці, хризантеми і подібні до них квіти, адже всі вони входять до родини айстрових. Туди ж відносяться й полин з амброзією – джерела чи не найважливіших пилкових алергенів. І пилок різних рослин родини айстрові має високу перехресну реактивність.
Більше того, є свідчення, що не лише пилок, а й сік цих рослин може викликати реакції шкіри – контактний подразнюючий або алергічний дерматити.
Дерматит, але вже у вигляді фотоалергічні реакції, може викликати і сік кімнатних цитрусових. Така реакція може проявитися світлими плямами на тих ділянках шкіри, куди потрапив сік.
У важких випадках контактні реакції на рослини можуть призвести до набряку навколо очей та рота або навіть до анафілактичного шоку.
Окрім фікуса та складноцвітих, до категорії рослин із потенційно небезпечним соком належать орхідеї, диффенбахія та олеандр. Отруйність останнього, взагалі, огортають легенди, які дойшли до нас ще з середніх віків.
Неочікуваний алерген
Любите бонсай? То ви естет! А чи впевнені ви, що він не є джерелом алергенного пилку у вашій оселі? Описаний клінічний випадок, коли у людини із алергією на пилок берези симптоми спостерігались, і коли вона знаходилась вдома. І лікарі далеко не зразу встановили, що причиною неприємних проявів пацієнта була карликова береза, яка виділяла пилок синхронно зі своїми вуличними родичами.
Такими самими потенційними джерелами алеренного пилку вважаються карликові ялівець та тис, які також вирощуються вдома у вигляді бонсаю. Адже, вони виділяють пилок не гірше за своїх вуличних родичів.
Якщо ви страждаєте на алергію до кліщів домашнього пилу, то вам також потрібно уникати фіалок. Адже їх листя, рясно вкрите волосками, відомо тим, що захоплює та залишає на своїй поверхні пил.
Кімнатні рослини, дружні до людей з алергією
А от монстера, незважаючи на свою назву та міфи про неї, вважається безпечною. Єдине, усередині її листків можуть бути гострі голочки. І не потрібно допускати, щоб їх зривали та пробували на смак діти та домашні тварини.
До переліку безпечних для людей з алергією також входять пальми і їх родичі, приміром, драцена. Але – тільки жіночі рослини. Адже чоловічі можуть, знову ж таки, бути джерелом алергенного пилку. Перелік безпечних рослин включає:
- Епіпреніум золотистий
- Філодендрон
- Діпіс жовтуватий (хрізолідокарпус)
- Пальму Кентія (ховея)
- Пальму рапіс
- Бамбукову пальма
- Драцену запашну
- Драцену облямовану
- Спатифіліум
- Сансев'єрія трисмугову
Корисним є й хлоррофітум чубатий. Він, як вважається, ефективно очищує повітря приміщень від забруднення.
Спори грибів у квітковому горщику
А папороть не рекомендують тримати тим, хто має алергію на спори грибів. Адже ця рослина любить рясне зволоження. А у вологому грунті легко розмножуються грибні спори. Те ж саме стосується й інших рослин, які люблять вологий грунт.
Грибні спори також можуть оселятися на хвої новорічної ялинки та у її горщику, чи банці з водою, куди ялинку, часом, вміщують, щоб вона довше стояла у оселі.
Симптоми алергії на кімнатні рослини
Реакція на спори грибів, як і на пилок рослин – це класичні симптоми сезонної алергії. Вони включають:
• Подразнення, почервоніння, свербіж очей або сльозотечу
• Набряклість або темні плями під очима
• Чхання
• Нежить
• Закладений ніс
• Втома
І діагностика такого виду домашньої алергії часто буває утрудненою, тому що джерело алергена не завжди є очевидним. Як, наприклад, у випадку зі спорами у горщиках рослин або рослинами бонсай.
Поради щодо мінімізації алергічних реакцій на кімнатні рослини
Слід дотримуватись наступних порад:
- Не варто приносити додому одночасно більше одного виду різних рослин. Так, якщо з’явиться реакція, буде простіше відстежити, чим саме вона викликана.
- Якщо обираєте рослину, що квітне, впевніться, що вона має короткі тичинки і дає потенційно небагато пилку.
- Обирайте рослини із гладкими листями без волосків, на яких не затримуватимуться бруд та потенційні алергени, ті ж лупа тварин та пилові кліщі.
Адже рослини вдома – це свіже повітря, окраса інтер’єру і просто джерело естетичного задоволення.
Джерела інформації:
1.https://www.zyrtec.com/living-with-allergies/gardening/allergy-friendly-house-plants
2.https://www.sochealth.co.uk/sp/health/the-best-and-worst-common-indoor-plants-for-allergy-sufferers/
3.https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/houseplants-for-allergies.htm
4.https://molekule.science/best-plants-for-indoor-allergies-can-they-help-or-cause-more-problems/
5.https://www.treehugger.com/houseplants-avoid-if-you-have-allergies-4858499
6.https://allergyarizona.net/6-indoor-plants-to-avoid-if-you-think-you-have-allergies/
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.