Захисні маски і сьогодення

COVID -19 став справжнім стихійним лихом для всього світу. За даними ВОЗ в середньому одна хвора людина заражає трьох здорових. Не обминула ця біда і Україну, майже половина областей якої знаходиться зараз в «червоній зоні». Вакцина ще досі не увійшла у широку медичну практику, тому єдиним засобом захисту від нової «чуми 21 сторіччя» є захисна маска. Як стверджують медики, особливо важливо одягати її в багатолюдних місцях, де неможливо дотримуватись півтораметрової дистанції. В такій ситуації маска виконує роль носовичка. При чханні та кашлі хворого мікроби залишаються всередині, а здорова людина, органи дихання якої теж покритті спеціальною тканиною, має подвійний захист.

Чому виникає алергія на медичні маски?

Але при тривалому застосуванні масок в багатьох виникає алергія на медичні маски. Особливо це стосується людей, котрі змушені більшу частину дня проводити в захисному засобі.

Журнал американської академії дерматології за травень 2020 року оприлюднив факт відносно того, що більше третини медичних працівників після тривалого носіння масок мають вугрі, висипання та свербіж шкіри обличчя. На думку авторів, основною причиною є синтетичний матеріал, з якого виготовляють маски. Найчастіше це спанбонд або неопрен. А також різноманітні фарбники та віддушки, котрі негативно впливають на шкіру. Але навіть якщо захисний засіб виготовлений з натуральних тканин – це ще не панацея від появи алергії на медичні маски. Чому саме? Читайте нижче.

Небажані реакції, які виникають при використанні масок

Найчастіше алергія на медичні маски виникає у людей з чутливою шкірою, яка при дотику тканини починає червоніти та лущитись. Це проявляється наступними симптомами:

Червоні висипання

В основному вони з’являються через тертя і неправильне носіння маски. Таке трапляється з тими, хто зрідка міняє захисний засіб або перш ніж його одягнути, наносить на обличчя крем, лосьйон та інші засоби догляду за шкірою.

Акне

Вважається хронічним запальним захворюванням, котре у тому числі може бути одним з різновидів реакції на медичні маски, але не алергії на неї. Виникає внаслідок навантаження на шкіру через постійне тертя захисного засобу. Це вже більш серйозна проблема, для вирішення якої можуть знадобитись рецептурні препарати від вугрів або крем з перекисом бензоїла. Для тих, хто користувався ліками від акне ще до носіння масок, знадобиться додаткова консультація дерматолога.

Біль або висипання за вухами

Таке явище також не можна вважати алергією на маску. Аби уникнути болю, використовуйте захисні засоби на зав’язках або користуйтесь затискувачем, котрий з’єднає вушні петлі на потилиці. Але у будь-якому випадку маска повинна щільно прилягати до обличчя, інакше сенсу її носити нема взагалі.

Пітниця.

Вважається різновидом теплового висипу. Виникає, коли маска щільно прилягає до обличчя, і воно потіє. Під дією вуглекислого газу, який ми видихаємо, а також вологості та мікробів, які живуть у роті та носі, й на фоні більш високих температур повітря, що видихається, змінюється мікробіом шкіри. На відміну від акне, яке є більш складним, імунологічним, станом, пітниця з’являється тому, що імунна система реагує на бактерій та солі, що виходять з потом і не можуть вивільнитись з-під маски. Крім того, в сальних протоках скопичується піт, який також викликає запалення шкіри.

Розацеа

Це захворювання називають себорейним або періоральним дерматитом і також лікують у дерматолога. Тим паче, що певні симптоми розацеа дуже схожі на прояви акне. Але, розацеа, на відміну від останнього, з’являється як результат гіперчутливості нервів, що знаходяться біля кровоносних судин. Хвороба викликає їх розширення. Останнє, своєю чергою, сприяє почервонінню шкіри. Якщо маску носити протягом усього дня, дані проблеми будуть лише посилюватись.

Супутні захворювання

Люди схильні до алергій, а також ті, що мають риніт, бронхіт або астму, повинні проконсультуватись з алергологом відносно того, як впоратися з симптомами алергії на маску і які з них обрати краще.

Як доглядати за шкірою, що прикривається маскою?

Найчастіше алергія на медичні маски проявляє себе висипами на щоках та переніссі, де знаходиться фіксатор. Щоб зробити тертя мінімальним, ці ділянки обличчя слід змазувати густою маззю або пом’якшувальним кремом, який призначить лікар.

Живлення

Основною незручністю при носінні маски є травмування бар’єру шкіри. Тим паче, що при акне та розацеа таке травмування спричиняє запальну реакцію, яке є аномальною. Тому основним завданням є захист шкіри. З цією метою лікарі рекомендують систематичне використання кремів, що не містять олій.

Важливо також узяти під контроль сам запальний процес. Метою лікування є уповільнення руйнації шкірних клітин.

Очищення

Аби не провокувати алергію до медичних масок, дуже важливо змінювати їх через кожних дві години. Маску одноразового використання викидати, а марлеву – прати. При заміні маски потрібно очистити обличчя водою з милом, а змертвілі часточки зняти спеціальним спонжиком.

Найчастіше проблеми з масками виникають у людей, схильних до алергій та захворювань дихальних шляхів. У них реакція на носіння захисного засобу виникає частіше і протікає важче. Саме тому даний прошарок населення повинен постійно знаходитись під контролем алерголога та дерматолога.

 

Джерела інформації:

  1. https://allergy.org.ua/masky-speka-podraznennia-shkiry-iak-iomu-zapobihty/
  2. https://www.uhhospitals.org/Healthy-at-UH/articles/2020/09/what-to-do-about-skin-problems-caused-by-face-masks

 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!