Небезпека від укусів ос
На сьогоднішній день нараховується понад 420 видів комах, найнебезпечнішими з яких для людини вважаються ті, що жалять. Саме на їх укуси припадає 78% тяжких алергічних реакцій, які відрізняються важким перебігом і навіть смертю. Підвищена чутливість до осиної отрути зустрічається у одного з 250 людей. При цьому летальних випадків від укусів ос втричі більше, ніж від укусів змій.
Алергічні реакції від укусів ос
Особливу небезпеку становлять оси, укус яких викликає не лише набряки та кропив’янку, але й анафілаксію. Ця алергічна реакція, що швидко розвивається, у випадку з укусами комах характеризується швидким набряком тканин і може призводити до задухи і смерті. Якщо частота випадків звичайної алергії до ужалення ос становить 0,3-8,9%, то частота випадків анафілаксії серед них доходить до 42,8%.
У дітей ця частота значно нижча. Анафілаксія, зазвичай, розвивається у дорослих. Втім, і у тих та у інших отрута оси викликає токсичне ураження. Бо це ж отрута.
Важкість перебігу реакції на укус ос залежить від таких факторів:
- попередні реакції на укуси;
- вид ос;
- вік пацієнта;
- супутні захворювання;
- перенесені захворювання;
- отримуване раніше лікування
Якщо мова йде лише про токсичне ураження, то воно проявляється у вигляді почервоніння, свербежу та припухлості, які з’являються у місці вжалення. І проходять за декілька діб. При укусі однієї комахи в організм потрапляє 35-100 мкг отрути. Більшим токсичний ефект буде, коли кусає кілька ос або навіть цілий рій.
Алергічна реакція на укуси ос майже у 100% випадків розвивається миттєво або протягом 1 години після вжалення.
Різниця між укусами оси і бджоли
Укуси оси і бджоли викликають схожі симптоми, але методи лікування наслідків вжалення відрізняються. Бджола жалить лише один раз, в той час як оса – декілька. Жала оси залишаються неушкодженими, тоді як бджола втрачає жало і гине після укусу. Саме тому укус оси небезпечніший за такий у бджоли.
Інсектна алергія
Крім реакції на отруту комахи, у людини може розвинутись інсектна алергія. Вона виникає навіть при звичайному контакті з комахою (дотик, запах, потрапляння до травного тракту та інше).
Доказами цього захворювання є такі фактори:
• Зв’язок клінічних проявів з укусом комахи;
• Позитивні шкірні тести;
• Наявність у крові антитіл до інсектних алергенів.
Діагноз такої алергії може встановити лише лікар-алерголог на підставі проведення алергологічного обстеження.
Остерігайтесь закритого рота
Особливо небезпечно, коли оса потрапляє в рот. Це може трапитись, коли ви відкусили їжу, на якій вона сиділа. Багаторазові укуси комахи, які вона вчиняє зі страху, можуть призвести до набряку дихальних шляхів і смерті. Справа у тому, що тканини язика м’які і не мають щільного бар’єру, який є у шкіри. Відтак, отрута легко розливається по тканині язика. А якщо вона викликає алергічну реакцію та набряк, людина може просто задихнутися. Доросла людина, зазвичай, помітить комаху, але й тут трапляються винятки, особливо – на веселих пікніках. І от діти…
У звіті «Тропічної медицини» був описаний випадок, коли у малюка спостерігалась м’язова слабкість, розширення зіниць і моторна афазія (порушення мови) після укусу оси у роті. Подібна реакція була викликана тромбом, який з’явився після ковтання вищезгаданої комахи.
Профілактика укусів ос
Аби запобігти укусам ос, слід виконувати наступні правила:
- Коли ви та / або дитина знаходитесь на відкритому повітрі, слідкуйте за тим аби поблизу не літали оси;
- Навчіть своїх чад уникати укусу, покажіть їм як виглядають оси та їх гнізда.
- Не ходіть босоніж по вулиці і привчіть до цього малюків;
- Уникайте залишених солодких напоїв і намагайтесь не пити їх на пікніках;
- Відчиняйте вікна після заходу сонця, коли оси повернулись до своїх гнізд;
- Не користуйтесь парфумами вдень, адже запахи принаджують комах;
- Зберігайте пильність, коли гуляєте біля квітів.
Лікування укусів ос
При місцевих алергічних реакціях лікування проводиться дома. Потрібно, в першу чергу, вийняти жало, але зробити це так аби не травмувати мішечка з отрутою, який утворився у м’язах та шкірі після вжалення, прикласти холод, місце укусу обробити розчином адреналіну. Потрібний і прийом антигістамінних препаратів.
Хворих з системними алергічними реакціями, до яких належить анафілаксія, лікують в стаціонарі.
Але виникнення однієї сильної реакції після укусу оси не означає, що так буде завжди. Адже існує метод лікування алергії на отруту комах, зокрема, ос та бджіл, який називається алергенна імунотерапія (АІТ). Під наглядом лікаря пацієнту поступово вводяться невеликі дози отрути, до якої він чутливий. Це викликає звикання, толерантність імунної системи до цієї отрути і при наступному укусі комахою реакція вже не виникає або є значно слабшою. Таке лікування доступне і в Україні.
Пам’ятайте! Якщо виникає алергія до укусів ос, медична допомога на її ранніх етапах – найкоротший шлях до одужання. Відстрочка або самолікування можуть призвести до важких наслідків чи навіть смерті.
Джерела інформації:
1.https://zp.gov.ua/ru/articles/item/3420/zaporozhskie-mediki-preduprezhdayut-ob-opasnosti-ukusov-pchel-i-os
2.https://allergy.org.ua/ru/rekomendatsyy-tem-u-koho-allerhyia-na-ukusy-os-y-pchel/
3.https://allergy.org.ua/ru/allerhyia-na-ukusy-krovososushchykh-nasekomykh-kak-proiavliaetsia-y-chem-opasna/
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.