Небезпека від укусів ос

На сьогоднішній день нараховується понад 420 видів комах, найнебезпечнішими з яких для людини вважаються ті, що жалять. Саме на їх укуси припадає 78% тяжких алергічних реакцій, які відрізняються важким перебігом і навіть смертю. Підвищена чутливість до осиної отрути зустрічається у одного з 250 людей. При цьому летальних випадків від укусів ос втричі більше, ніж від укусів змій.

Алергічні реакції від укусів ос

Особливу небезпеку становлять оси, укус яких викликає не лише набряки та кропив’янку, але й анафілаксію. Ця алергічна реакція, що швидко розвивається, у випадку з укусами комах характеризується швидким набряком тканин і може призводити до задухи і смерті. Якщо частота випадків звичайної алергії до ужалення ос становить 0,3-8,9%, то частота випадків анафілаксії серед них доходить до 42,8%.

У дітей ця частота значно нижча. Анафілаксія, зазвичай, розвивається у дорослих. Втім, і у тих та у інших отрута оси викликає токсичне ураження. Бо це ж отрута.

Важкість перебігу реакції на укус ос залежить від таких факторів:

 • попередні реакції на укуси;
 • вид ос;
 • вік пацієнта;
 • супутні захворювання;
 • перенесені захворювання;
 • отримуване раніше лікування

Якщо мова йде лише про токсичне ураження, то воно проявляється у вигляді почервоніння, свербежу та припухлості, які з’являються у місці вжалення. І проходять за декілька діб. При укусі однієї комахи в організм потрапляє 35-100 мкг отрути. Більшим токсичний ефект буде, коли кусає кілька ос або навіть цілий рій.

Алергічна реакція на укуси ос майже у 100% випадків розвивається миттєво або протягом 1 години після вжалення.

Різниця між укусами оси і бджоли

Укуси оси і бджоли викликають схожі симптоми, але методи лікування наслідків вжалення відрізняються. Бджола жалить лише один раз, в той час як оса – декілька. Жала оси залишаються неушкодженими, тоді як бджола втрачає жало і гине після укусу. Саме тому укус оси небезпечніший за такий у бджоли.

Інсектна алергія

Крім реакції на отруту комахи, у людини може розвинутись інсектна алергія. Вона виникає навіть при звичайному контакті з комахою (дотик, запах, потрапляння до травного тракту та інше).

Доказами цього захворювання є такі фактори:

•         Зв’язок клінічних проявів з укусом комахи;

•         Позитивні шкірні тести;

•         Наявність у крові антитіл до інсектних алергенів.

Діагноз такої алергії може встановити лише лікар-алерголог на підставі проведення алергологічного обстеження.

Остерігайтесь закритого рота

Особливо небезпечно, коли оса потрапляє в рот. Це може трапитись, коли ви відкусили їжу, на якій вона сиділа. Багаторазові укуси комахи, які вона вчиняє зі страху, можуть призвести до набряку дихальних шляхів і смерті. Справа у тому, що тканини язика м’які і не мають щільного бар’єру, який є у шкіри. Відтак, отрута легко розливається по тканині язика. А якщо вона викликає алергічну реакцію та набряк, людина може просто задихнутися. Доросла людина, зазвичай, помітить комаху, але й тут трапляються винятки, особливо – на веселих пікніках. І от діти… 

У звіті «Тропічної медицини» був описаний випадок, коли у малюка спостерігалась м’язова слабкість, розширення зіниць і моторна афазія (порушення мови) після укусу оси у роті. Подібна реакція була викликана тромбом, який з’явився після ковтання вищезгаданої комахи.

Профілактика укусів ос

Аби запобігти укусам ос, слід виконувати наступні правила:

 • Коли ви та / або дитина знаходитесь на відкритому повітрі, слідкуйте за тим аби поблизу не літали оси;
 • Навчіть своїх чад уникати укусу,  покажіть їм як виглядають оси та їх гнізда.
 • Не ходіть босоніж по вулиці і привчіть до цього малюків;
 • Уникайте залишених солодких напоїв і намагайтесь не пити їх на пікніках;
 • Відчиняйте вікна після заходу сонця, коли оси повернулись до своїх гнізд;
 • Не користуйтесь парфумами вдень, адже запахи принаджують комах;
 • Зберігайте пильність, коли гуляєте біля квітів.

Лікування укусів ос

При місцевих алергічних реакціях лікування проводиться дома. Потрібно, в першу чергу, вийняти жало, але зробити це так аби не травмувати мішечка з отрутою, який утворився у м’язах та шкірі після вжалення, прикласти  холод, місце укусу обробити розчином адреналіну. Потрібний і прийом антигістамінних препаратів.

Хворих з системними алергічними реакціями, до яких належить анафілаксія, лікують в стаціонарі.

Але виникнення однієї сильної реакції після укусу оси не означає, що так буде завжди. Адже існує метод лікування алергії на отруту комах, зокрема, ос та бджіл, який називається алергенна імунотерапія (АІТ). Під наглядом лікаря пацієнту поступово вводяться невеликі дози отрути, до якої він чутливий. Це викликає звикання, толерантність імунної системи до цієї отрути і при наступному укусі комахою реакція вже не виникає або є значно слабшою. Таке лікування доступне і в Україні.

Пам’ятайте! Якщо виникає алергія до укусів ос, медична допомога на її ранніх етапах – найкоротший шлях до одужання. Відстрочка або самолікування можуть призвести до важких наслідків чи навіть смерті.

 

Джерела інформації:
 1.https://zp.gov.ua/ru/articles/item/3420/zaporozhskie-mediki-preduprezhdayut-ob-opasnosti-ukusov-pchel-i-os

 2.https://allergy.org.ua/ru/rekomendatsyy-tem-u-koho-allerhyia-na-ukusy-os-y-pchel/

 3.https://allergy.org.ua/ru/allerhyia-na-ukusy-krovososushchykh-nasekomykh-kak-proiavliaetsia-y-chem-opasna/

 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!