Яка небезпека криється за розкішним манікюром?
Гель-лак – суміш лаку для нігтів та гелю для їх нарощування. Він легко лягає на ніготь. Тому, щоб зробити манікюр, не обов'язково йти до салону.
Для манікюру з застосуванням гелів і гель-лаків використовуються спеціальні лампи з УФ-світлом, які необхідні для затвердіння манікюру. Акрилова паста для нігтів твердіє під впливом повітря.
Так чи інакше, нігті з акрилатами можуть протриматися в гарному вигляді від двох до чотирьох тижнів. Але при необережному поводженні з гель-лаком, гелем чи акрилом, хімічні речовини у них можуть спровокувати досить сильну алергію. Як наслідок, висип може з'явитися не тільки на ділянках шкіри біля нігтів, а й по всьому тілу.
Акрилати - контактні алергени року
Вперше процес полімеризації акрилатів, що відбувається за допомогою комбінації акрилової кислоти, метакрилової кислоти або цианоакрилової кислоти з відповідними ефірами, спонтанно або після впливу ультрафіолету, описали ще у 1877 році.
А в 1941 році ( у пацієнта з алергією на метилметакрилат (ММА)) уже був зафіксований перший випадок алергії на акрилат. У 2012 році Американське товариство контактних дерматитів (ACDS) назвало акрилати «Контактним алергеном року».
Згідно з дослідженням Британської асоціації дерматологів, яке проводилося в 2017 році, з 4931 пацієнтів дерматологічних клінік у Великобританії та Ірландії, близько 2,4% мали алергію, принаймні, на один тип (мет)акрилатних хімікатів. А вони є ключовими інгредієнтами у гель-лаку та інших засобах для манікюру.
У ході іншого опитування 742 пацієнтів майже кожен п’ятий респондент (19%) повідомив про негативні реакції від акрилових нігтів, зроблених у салонах, а 16% зазнали реакції на салонний гель-лак. Та найбільше, 26% хворих, отримали шкірні реакції після того, як нарощували нігті вдома.
Серед потерпілих були і працівниці салонів краси. Через алергію частина з них змушена були змінити роботу.
Проблема в тому, що у разі, якщо у вас з’явилась чутливість до гель-лаку, вам його доведеться уникати все життя. Крім того, речовини, що входять до складу такого лаку, також можуть міститися в інших речах. Зокрема, вони використовуються в графічній та поліграфічній промисловості, в клеї, ортопедичному цементі, перев'язувальних матеріалах та в стоматологічній практиці.
Тому дерматологи закликають уважніше та обережніше поводитися з домашніми наборами для манікюру. А працівникам, які фахово надають відповідні послуги, радять пройти додаткові курси.
Причини алергії на лак для нігтів
Раніше значна частина реакцій на лак для нігтів та інші продукти для манікюру викликалися тосиламідно-формальдегідною смолою (TSFR). Цей алерген є позитивним у 6,6% випадках патч-тестів на контактний дерматит. Після того як стало відомо про те, що ця речовина призводить до алергічних реакцій, почали з'являтися засоби для манікюру, що не містять TSFR. Однак, і в них були виявлені нові алергени, такі як формальдегід, поліефірна смола, дихлоретилен, амілацетат, фталати, гуанін, сульфонамід, нітроцелюлоза та акрилат.
Деякі мономерні акрилати є в складі як акрилових, так і гелевих нігтів. Але, наприклад, 2-гідроксіетилметакрилат (2-HEMA), на який розвивається до 90% зафіксованих реакцій, присутній лише в гелевих лаках.
Серед інших описаних випадків алергії на гелеві нігті як причина реакції також називається етиленгліколь диметакрилат (EGDMA).
Поширеність алергії пояснюється дерматологами доступністю домашніх наборів для гелевих нігтів, які реалізуються з УФ-лампою або зі світлодіодним джерелом світла. Споживачі, які використовують ці набори, мають високий ризик сенсибілізації, пов'язаної зі світлом, через часте повторне застосування цих приладів, а також – через неправильне затвердіння нігтів, потрапляння хімічних речовин на шкіру чи відсутність належної підготовки майстрів манікюру.
Одним із методів захисту шкіри від лаку є нанесення на неї сонцезахисного крему та носіння спеціальних захисних рукавичок, які потрібно змінювати у випадку забруднення.
Нітрилові рукавички забезпечують захист від акрилатів до 60 хвилин, а триламіновані поліетиленові рукавички – до 4 годин.
Майстрам манікюру також рекомендується носити захисну маску.
Симптоми алергії на акрилати
Алергічні реакції на акрилати можуть призводити до розпушування нігтів або до появи сильної червоної сверблячої висипки. Вона може виникати як на кінчиках пальців, так і на будь-якій ділянці шкіри, до якої людина могла торкатися нігтями, включаючи повіки, обличчя, шию та статеві органи. Через це алергія на гель-лак часто залишається недіагностованою.
Основні симптоми дерматиту, спричиненого гель-лаком
До основних симптомів даного виду дерматиту належать:
- почервоніння;
- поява водянистих мозолів;
- відчуття свербежу та печіння кінчиків пальців
- поява тріщин та відшарування шкіри на руках
- відшарування нігтьової пластини (у важких випадках).
Зрідка окрім дерматиту можуть виникати і респіраторні симптоми:
- нежить,
- першіння в горлі,
- кашель,
- проблеми з диханням.
З такою реакцією, як правило, стикаються майстри манікюру.
Якщо ви підозрюєте у себе алергію на гель-лак, зверніться до лікаря. У випадку позитивного діагнозу, скоріше за все, вам доведеться надалі уникати акрилатів.
Джерела інформації:
- https://allergy.org.ua/oberezhno-manikiur-vin-bilsh-alerhennyi-iakshcho-zroblenyi-vdoma/
- https://imkosmetik.com/journal/allergiya-na-gel-lak-chto-delat/
- https://www.bbc.com/news/amp/health-45129280
- https://www.shropshirestar.com/news/uk-news/2018/08/09/dermatologists-warn-about-gel-nail-allergy-epidemic/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5514594/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ced.14093
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1027811717303117
- https://allergy-symptoms.org/nail-polish-allergy/
- https://www.scratchmagazine.co.uk/news/home-nail-kits-undercured-product-has-led-to-an-allergy-epidemic/
- https://www.achooallergy.com/blog/nail-polish-allergy/
- https://www.bustle.com/articles/141211-7-signs-you-might-be-allergic-to-your-manicure
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.