Яка небезпека криється за розкішним манікюром?

Гель-лак – суміш лаку для нігтів та гелю для їх нарощування. Він легко лягає на ніготь. Тому, щоб зробити манікюр, не обов'язково йти до салону.

Для манікюру з застосуванням гелів і гель-лаків використовуються спеціальні лампи з УФ-світлом, які необхідні для затвердіння манікюру. Акрилова паста для нігтів твердіє під впливом повітря.

Так чи інакше, нігті з акрилатами можуть протриматися в гарному вигляді від двох до чотирьох тижнів. Але при необережному поводженні з гель-лаком, гелем чи акрилом, хімічні речовини у них можуть спровокувати досить сильну алергію. Як наслідок, висип може з'явитися не тільки на ділянках шкіри біля нігтів, а й по всьому тілу.

Акрилати - контактні алергени року

Вперше процес полімеризації акрилатів, що відбувається за допомогою комбінації акрилової кислоти, метакрилової кислоти або цианоакрилової кислоти з відповідними ефірами, спонтанно або після впливу ультрафіолету, описали ще у 1877 році.

А в 1941 році ( у пацієнта з алергією на метилметакрилат (ММА)) уже був зафіксований перший випадок алергії на акрилат. У 2012 році Американське товариство контактних дерматитів (ACDS) назвало акрилати «Контактним алергеном року».

Згідно з дослідженням Британської асоціації дерматологів, яке проводилося в 2017 році, з 4931 пацієнтів дерматологічних клінік у Великобританії та Ірландії, близько 2,4% мали алергію, принаймні, на один тип (мет)акрилатних хімікатів. А вони є ключовими інгредієнтами у гель-лаку та інших засобах для манікюру.

У ході іншого опитування 742 пацієнтів майже кожен п’ятий респондент (19%) повідомив про негативні реакції від акрилових нігтів, зроблених у салонах, а 16% зазнали реакції на салонний гель-лак. Та найбільше, 26% хворих, отримали шкірні реакції після того, як нарощували нігті вдома.

Серед потерпілих були і працівниці салонів краси. Через алергію частина з них змушена були змінити роботу.

Проблема в тому, що у разі, якщо у вас з’явилась чутливість до гель-лаку, вам його доведеться уникати все життя. Крім того, речовини, що входять до складу такого лаку, також можуть міститися в інших речах. Зокрема, вони використовуються в графічній та поліграфічній промисловості, в клеї, ортопедичному цементі, перев'язувальних матеріалах та в стоматологічній практиці.

Тому дерматологи закликають уважніше та обережніше поводитися з домашніми наборами для манікюру. А працівникам, які фахово надають відповідні послуги, радять пройти додаткові курси.

Причини алергії на лак для нігтів

Раніше значна частина реакцій на лак для нігтів та інші продукти для манікюру викликалися тосиламідно-формальдегідною смолою (TSFR). Цей алерген є позитивним у 6,6% випадках патч-тестів на контактний дерматит. Після того як стало відомо про те, що ця речовина призводить до алергічних реакцій, почали з'являтися засоби для манікюру, що не містять TSFR. Однак, і в них були виявлені нові алергени, такі як формальдегід, поліефірна смола, дихлоретилен, амілацетат, фталати, гуанін, сульфонамід, нітроцелюлоза та акрилат.

Деякі мономерні акрилати є в складі як акрилових, так і гелевих нігтів. Але, наприклад, 2-гідроксіетилметакрилат (2-HEMA), на який розвивається до 90% зафіксованих реакцій, присутній лише в гелевих лаках.

Серед інших описаних випадків алергії на гелеві нігті як причина реакції також називається етиленгліколь диметакрилат (EGDMA).

Поширеність алергії пояснюється дерматологами доступністю домашніх наборів для гелевих нігтів, які реалізуються з УФ-лампою або зі світлодіодним джерелом світла. Споживачі, які використовують ці набори, мають високий ризик сенсибілізації, пов'язаної зі світлом, через часте повторне застосування цих приладів, а також – через неправильне затвердіння нігтів, потрапляння хімічних речовин на шкіру чи відсутність належної підготовки майстрів манікюру.

Одним із методів захисту шкіри від лаку є нанесення на неї сонцезахисного крему та носіння спеціальних захисних рукавичок, які потрібно змінювати у випадку забруднення.

Нітрилові рукавички забезпечують захист від акрилатів до 60 хвилин, а триламіновані поліетиленові рукавички – до 4 годин.

Майстрам манікюру також рекомендується носити захисну маску.

Симптоми алергії на акрилати

Алергічні реакції на акрилати можуть призводити до розпушування нігтів або до появи сильної червоної сверблячої висипки. Вона може виникати як на кінчиках пальців, так і на будь-якій ділянці шкіри, до якої людина могла торкатися нігтями, включаючи повіки, обличчя, шию та статеві органи. Через це алергія на гель-лак часто залишається недіагностованою.

Основні симптоми дерматиту, спричиненого гель-лаком

До основних симптомів даного виду дерматиту належать:

 • почервоніння;
 • поява водянистих мозолів;
 • відчуття свербежу та печіння кінчиків пальців
 • поява тріщин та відшарування шкіри на руках
 • відшарування нігтьової пластини (у важких випадках).

Зрідка окрім дерматиту можуть виникати і респіраторні симптоми:

 • нежить,
 • першіння в горлі,
 • кашель,
 • проблеми з диханням.

З такою реакцією, як правило, стикаються майстри манікюру.

Якщо ви підозрюєте у себе алергію на гель-лак, зверніться до лікаря. У випадку позитивного діагнозу, скоріше за все, вам доведеться надалі уникати акрилатів.

 

Джерела інформації:

 1. https://allergy.org.ua/oberezhno-manikiur-vin-bilsh-alerhennyi-iakshcho-zroblenyi-vdoma/
 2. https://imkosmetik.com/journal/allergiya-na-gel-lak-chto-delat/
 3. https://www.bbc.com/news/amp/health-45129280
 4. https://www.shropshirestar.com/news/uk-news/2018/08/09/dermatologists-warn-about-gel-nail-allergy-epidemic/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5514594/
 6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ced.14093
 7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1027811717303117
 8. https://allergy-symptoms.org/nail-polish-allergy/
 9. https://www.scratchmagazine.co.uk/news/home-nail-kits-undercured-product-has-led-to-an-allergy-epidemic/
 10. https://www.achooallergy.com/blog/nail-polish-allergy/
 11. https://www.bustle.com/articles/141211-7-signs-you-might-be-allergic-to-your-manicure

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!