Як може проявлятися алергія на долонях?

Алергія – загальне поняття, яке характеризує занадто сильну відповідь організму на певні, часто безпечні, речовини. Досить часто алергічна реакція може проявлятися на руках, зокрема і долонях. В одних випадках вона може бути наслідком вживання алергенних харчових продуктів, в інших відповідь виникає після контакту з певними хімічними подразниками.

В першому випадку, як правило, має місце харчова алергія або реакція на певні ліки. В другому – алергічний чи контактний дерматит або екзема. Ця хронічна хвороба, скоріше за все, свідчить про певні внутрішні проблеми в організмі та часто є спадковою. Вважається, що такий тип екземи як контактний дерматит зустрічається набагато частіше ніж алергічний контактний дерматит. Останній являє собою алергію на якийсь інгредієнт в засобах гігієни рук.

Третій за поширеністю дерматит або запалення рук – це дисгідротична екзема. Її також називають дисгідроз або помфолікс. І, як це випливає з назви, вона є ще одним типом екземи. Це захворювання характеризується невеликою, але сильно сверблячою пухирчастою висипкою на руках або ногах, особливо – на пальцях, долонях і підошві.

Такий стан вдвічі частіше вражає жінок, ніж чоловіків. Крім того, близько половини тих, хто страждає на дисгідротичну екзему, також має атопічний дерматит, іншу поширену форму екземи.

Причини виникнення алергічної реакції на долонях

Причина дисгідротичної екземи невідома, але, ймовірно, до її розвитку призводять кілька факторів. Вона може виникати разом з атопічним дерматитом або сезонною алергією, проявляючись синхронно з ними.

Близько 40% людей із цим станом шкіри також скаржаться на надмірне потіння рук чи ніг. 

Крім того, дисгідротична екзема може бути побічним ефектом внутрішньовенних інфузій імуноглобуліну, які використовуються для лікування певних захворювань імунної системи.

Інші поширені причини виникнення дисгідротичної екземи включають:

 • стрес
 • чутлива шкіра
 • часте миття рук
 • робота з цементом
 • контакт рук з такими металами як хром, кобальт або нікель

До дерматиту ж, як правило, призводить багаторазовий вплив подразника, який з часом обертається алергічною реакцією. Вона може з’явитися і через 48 – 96 годин після контакту з алергеном.

Поширені алергени або інші подразники, що призводять до дерматиту рук, включають:

 • метали, такі як кільця та інші прикраси
 • парфуми
 • рукавички з латексу
 • мила
 • дезінфікуючі засоби
 • антисептики або антибактеріальні речовини
 • пил і ґрунт
 • сильно хлорована вода.

Причому, для початку алергічної імунної відповіді організму на подразник, за умови наявної чутливості до нього та попередньої сенсибілізації, достатньо навіть незначної кількості алергену.

Тоді як у випадку простого контактного дерматиту імунологічна реакція відсутня, а інтенсивність симптомів буде пропорційна кількості подразника (тобто існує прямий зв'язок між концентрацією речовини, тривалістю її впливу та вираженості реакції на шкірі).

Коли долоні сверблять через їжу...

Іноді  висипка на долонях чухається і внаслідок чогось, що людина спожила, а не через те, що її руки з цим контактували.

Коли у людини є легка алергічна реакція на певну їжу чи на новий медикамент, це теж може призвести до вивільнення гістаміну та, як наслідок, спричинити свербіж долонь. Причому свербіж в цій ділянці виникає через те, що гістамін накопичується в більшій кількості саме в руках і стопах.

Симптоми алергії на долонях

Висип при харчовій чи медикаментозній алергії може свербіти та вкриватися пухирями, іноді може розвинутися кропив'янка на долонях. Але, як правило, крім висипу такий стан супроводжується і іншими симптомами. Наприклад:

 • діарея;
 • блювання;
 • свербіж рота та язика;
 • важке дихання;
 • анафілактичний шок.

При легкій формі алергічної реакції симптоми алергії зникають досить швидко після вживання таблетки антигістамінного засобу. Втім, якщо таблетка не допомагає і симптоми, навпаки, погіршуються, – потрібно негайно звернутися за невідкладною медичною допомогою.

Лікарі попереджають, що сильний свербіж деяких частин тіла, зокрема і долонь, може бути ознакою початку анафілаксії – стану, який потребує негайного введення адреналіну та надання невідкладної допомоги.

Тож, якщо ви не можете дихати чи ковтати належним чином, негайно викличте швидку.

Ознаками анафілактичного шоку можуть бути зазначені вище симптоми, а також:

 • кропив'янка,
 • рум’яна шкіра або, навпаки, блідість
 • біль у животі
 • слабкий і швидкий пульс
 • нежить і чхання
 • набряклий язик або губи
 • поколювання рук, ніг, рота або шкіри голови.

Від легкої до важкої може варіюватися і реакція, яка виникає внаслідок дотику до алергена. Як і харчова алергія, алергічний контактний дерматит теж може бути пов'язаний з дихальним дистресом та іншими симптомами анафілаксії.

Примітно, що алергія на хімічні чи косметичні речовини може виникнути в будь-який момент, навіть якщо до цього, людина без проблем користувалася ними. Така реакція характеризується вираженим почервонінням шкіри, яке може супроводжуватися набряком та папулами. При цьому висип може зберігатися досить довго, не проходячи навіть протягом кількох тижнів, та рецидивувати при повторному контакті з алергеном.

Реакція на латекс - особлива

Рідкісним проявом дерматиту є алергічна контактна кропив’янка (АКК), яка є реакцією негайного типу. Найвідомішим алергеном, що призводить до виникнення цього висипу, є латекс, який використовують, наприклад, для виробництва гумових рукавичок. Реакції на латекс можна відрізнити характерним висипом, як після дотику до кропиви, відчуттям печіння та свербежу.

А от згадана вже дисгідротична екзема проявляється інакше. Її пухирі:

 • невеликі, схожі на зерна;
 • заповнені прозорою рідиною;
 • скупчені між або по краях рук і ніг, долонь або підошви;
 • дуже сверблять і іноді болять.

Ці пухирі, зазвичай, висихають і лущаться приблизно через три тижні. А шкіра під ними може бути лускатою, червоною, потрісканою і болючою.

Висипка при даному типові екземи настільки характерна, що лікарю для встановлення діагнозу часто достатньо лише візуального огляду пошкодженої ділянки.

Ліків від екземи не існує. Але, як і у випадку з дерматитом, лікар може призначити спеціальні креми для місцевого лікування, щоб пригнітити імунну відповідь. Також варто буде уникати пересихання шкіри, тримаючи руки постійно зволоженими.

Інфекційні та інші захворювання, через які висипає на долонях

Але не завжди висип на долонях спричиняється алергією чи екземою. Іноді за таким симптомом можуть приховуватися інфекційні чи інші захворювання. Ось деякі з них.

Псоріаз – захворювання, яке часто є генетичним або може спричинятися травмами, інфекцією чи іншими хворобами шкіри. Цей стан характеризується почервонінням, сухістю, утворенням тріщин або потовщень уражених ділянок.

Цироз – аутоімунне порушення жовчних протоків та печінки, яке може спричинити свербіж, плямистість долонь. Крім свербіння, людина з цим порушенням може спостерігати:

 • плями на долонях;
 • нудоту;
 • біль у м’язах;
 • діарею;
 • потемніння сечі;
 • жовтяницю.

Свербіж долонь може виникати й через пошкодження нервів на руках. До цього можуть призвести такі хвороби як діабет чи ураження зап'ястного нервового каналу.

При синдромі зап'ястного каналу тиск на серединний нерв в руці викликає оніміння, слабкість, свербіж і біль. Свербіж або дискомфорт, зазвичай, починається на долонях і найчастіше виникає вночі.

Що ж стосується діабету, то як показало одне з досліджень, свербіж виявився поширеним симптомом у людей з цієї хворобою. Приблизно 11,3%  людей, які мали діабет, повідомили про свербіж шкіри, тоді як про цей симптом повідомили лише 2,9% пацієнтів без діабету.

Діабет може викликати свербіж шкіри кількома способами:

Діабетична невропатія – тип ураження нервів, який можуть зазнати люди з діабетом. Крім того, такі ускладнення діабету як печінкова і ниркова недостатність теж можуть викликати свербіж шкіри як симптом.

Якщо людина з діабетом відчуває свербіж шкіри, їй слід якомога швидше звернутися за лікуванням. Подразнена, свербляча шкіра більш схильна до зараження. А діабет знижує здатність людини боротися з інфекцією.

Ще один стан, здатний спричинити появу пухирів на руках, а заразом – і обличчі та шиї – імпетиго. Це інфекційне захворювання передається через шкірний контакт з хворим чи дотик до речей, яких той торкався.

У дітей більше шансів на розвиток імпетиго, якщо вони вже мають інші шкірні проблеми, наприклад, екзему або контактний дерматит. Якщо ви підозрюєте імпетиго, зверніться до лікаря.

Крім того свербіж чи висип на долонях може бути симптомом таких хвороб, як: ентеровірусний везикулярний стоматит, стригучий лишай і навіть сифіліс.

А може бути все набагато простіше – і шкіра на долонях починає свербіти через надмірну сухість. Наприклад, через холодну погоду чи надмірне миття рук. В цьому випадку допомогти має звичайний зволожуючий крем.

 

Джерела інформації:

 1. https://www.everydayhealth.com/dyshidrotic-eczema/
 2. https://allergy.org.ua/chomu-vynykaiut-vysypannia-na-doloniakh/
 3. https://www.healthline.com/health/palm-rash
 4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321047
 5. https://greatist.com/health/rash-on-palms
 6. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.worldallergy.org/UserFiles/file/WAO-Clinical-Allergy-Tips-Early-Anaphylaxis-Recognition.pdf&ved=2ahUKEwjeuoLczL7qAhX7ysQBHa_-CSY4ChAWMAN6BAgHEAE&usg=AOvVaw1GfvxojAR8AvQY-zuEhFsd
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK144008/
 8. https://kiai.com.ua/ua-issue-article-1509/Alergichniy-kontaktniy-dermatit-klinichni-osoblivosti 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!