Найбільш поширені види алергічної висипки

Шкірна алергія – найпоширеніший тип алергічної реакції у дітей першого року життя. Це пояснюється тим, що шкіра немовлят – надзвичайно ніжна та чутлива. Тому будь-який подразник може спричинити алергічні висипання (аллергические высыпания) на ній. 

Алергічна висипка у дітей найчастіше проявляється у вигляді атопічної екземи, папульозної кропив’янки, теплової висипки, кропив'янки або інтертріго.

Так, атопічна екзема характеризується червоними сверблячими висипаннями, які можуть складатися з крихітних червоних горбків. Така алергічна висипка у дитини розвивається, як правило, після досягнення 2-місячного віку і, фактично, є запальним станом шкіри. Екзема – найпоширеніша версія дитячої висипки, спричиненої алергією.

Втім, алергічна висипка у грудничка також може бути наслідком укусів комах, наприклад, бліх, які живуть на домашніх улюбленцях, кліщів, клопів та комарів.

Вона називається папульозною кропив'янкою. Найчастіше така реакція проявляється на відкритих ділянках тіла, таких як кисті, обличчя та шия. Але у немовлят із сильною реакцією, кропив’янка може з'явитися по всьому тілу, створюючи враження, що укусів комах багато, хоча насправді, укус може бути лише один.

Ще один поширений тип дитячої шкірної реакції – теплова висипка. Її ще називають міліарією або "пітничкою". Вона як, правило, спостерігається на обличчі, шиї, спині, пахвах або сідницях. Така висипка на шкірі з’являється, коли дитина перегрівається. В більшості випадків такий стан не потребує лікування та минає самостійно.

Самостійно може зникнути і така алергічна реакція як кропив'янка. Щоправда, в одних випадках це займе декілька годин, а в інших кропив'янка може тривати і декілька тижнів.

Антигістамінні для дітей допоможуть пришвидшити процес одужання.

Загалом, кропив'янка нагадує вжалення кропивою. Вона може мати різні розміри та форму і розвиватися в будь-якому місці тіла.

А от інтертріго з'являється у шкірних складках. Тому ця проблема частіше вражає пухких немовлят. При цьому, найпоширенішим місцем його появи є шия. У міру розвитку алергії, тертя "шкіри об шкіру" може спричиняти біль.

Причини алергії у грудних дітей

Алергія – це реакція гіперчутливості імунної системи на той чи інший алерген: їжу, пилок, лупу, пил тощо. У відповідь на подразник, імунна система вивільняє такі медіатори запалення як гістамін, серотонін, брадикінін, що призводить до запальної реакції.

Через чутливість шкіри дітей грудного віку алергію та схожий на неї контактний дерматит у них може спричинити будь що. Наприклад, алергія на сідницях у дитини – є частим наслідком вчасно незміненого підгузника.

Їжа, мило, миючі засоби та навіть слина теж можуть спричинити появу висипань.

Наприклад, інтертріго виникає як реакція на надмірну вологість: слину та піт, що накопичується в складках шкіри дитини. Оскільки ці ділянки шкіри менш піддаються впливу повітря, волога довше затримується тут, що робить дитину вразливою до інфекції.

А от у розвитку екземи важливу роль відіграє генетична схильність до цієї проблеми. Спричинити цей висип також можуть синтетичний одяг, певні миючі засоби, наявність харчової алергії та вплив подразників на зразок пилу, диму та поту.

Спітніла шкіра є основною причиною і міліарії (теплової висипки). Оскільки у немовлят дрібніші потові залози, їхні тіла не мають можливості регулювати температуру, що робить їх схильними до теплого висипу. Тож тісний одяг чи навіть ремінь безпеки у автокріслі, який тісно прилягає до тіла, можуть стати причиною висипки у теплу та вологу погоду.

Різкі перепади температури можуть стати причиною і кропив'янки. Хоча до неї часто призводять також укуси комах та деякі види їжі. Інколи кропив'янка виникає і під час інфекційних чи вірусних хвороб.

Але будьте уважні: висипання на шкірі у маленької дитини можуть бути ознакою і того чи іншого інфекційного чи вірусного захворювання.

Якщо висипка супроводжується високою температурою, блювотою, млявістю чи іншими нетиповими симптомами, проконсультуйтесь з лікарем на предмет таких захворювань як вітрянка, кір, менінгіт, тощо.

В той же час, інколи висип у грудничка може бути варіантом норми. Наприклад, на першому місяці життя у дитини часто проявляються так звані дитячі вугрі. Вони є наслідком гормональних змін і з часом - приблизно на третьому місяці, - минають самостійно.

Симптоми алергічної висипки

Якщо у дитини з’являються червонуваті, набряклі плями на будь-якій ділянці тіла, які виникли після вживання певної їжі (найчастіше - коров'ячого молока, яєць, арахісу чи морепродуктів) або після значних перепадів температури, то, швидше за все, це кропив'янка.

В цьому випадку можуть допомогти антигістамінні препарати. Але найкращим варіантом буде усунення впливу алергену.

Наприклад, якщо є підозра на харчову алергію, призначається елімінаційна дієта. Якщо дитина повністю знаходиться на грудному вигодовуванні, дієти слід дотримуватися матері, виключивши тимчасово зі свого меню потенційні алергени.

Інша алергічна реакція у дитини – екзема або атопічний дерматит, найчастіше проявляється як висипка на щоках, шиї, а також у складках шкіри. Втім, вона також може виникати і по всьому тілу. Для екземи характерна червона та свербляча висипка. Якщо дитина постійно розчухуватиме такий висип, у цих місцях може виникати характерна пігментація. Для профілактики такого стану добре мийте та зволожуйте шкіру малюка засобами з нейтральними запахами.

У випадку папульозної кропив'янки висип також сильно свербітиме. Сама ж реакція починається як невеликий піднятий горбик. З часом цей висип може збільшитися та набути червонувато-коричневого відтінку.

В цьому випадку допомагає місцевий стероїдний крем, який використовується для полегшення свербіння. Антигістамінний препарат може також полегшити стан, але його слід давати на ніч. Антигістамінні препарати дітям грудного віку призначають у вигляді крапель. Такі краплі від алергії для дітей мають бути препаратами нового покоління, адже вони мають менше побічних наслідків.

Та будьте уважними: якщо дитина розчухає шкіру, це може призвести до зараження. Тоді лікар може призначити крем з антибіотиками.

Червоний або червонувато-коричневий відтінок, як при папульозній кропив'янці, може мати і висипка при інтертріго. При цьому уражені ділянки шкіри також можуть свербіти, а іноді і неприємно пахнути. Часом шкіра може вкриватися тріщинами.

Щоб позбутися такої висипки, шкіру, особливо складки, потрібно добре вимити водою та висушити. Потім на неї наноситься вазелін або бар’єрний крем з оксидом цинку, щоб прискорити процес загоєння. У важких випадках призначаються стероїдні препарати.

А от висипка при міліарії нагадує крихітні червоні горбки. Цей стан також може проявлятися як пухирі, заповнені гноєм, який утворюється внаслідок блокування потових протоків.

Висип у дитини від спеки, якщо усунути причину перегріву, зазвичай проходить сам по собі через три-чотири дні.

Алергія на сідницях у дитини

Алергія на сідницях у дитини може бути симптомом пелюшкового дерматиту. Іншими його ознаками є набряклість шкіри та червоні плями, які, зазвичай, з’являються на закругленій частині сідниць.

Як правило, така висипка зменшується при частішій зміні підгузків та використанні дитячої присипки чи мазі з цинком.

Проте, іноді алергія на попі у дитини насправді може бути дріжджовим висипом, який спричиняється грибком. Його ознаками є рожеві вкраплення, які, зазвичай, з’являються на шкірних складках дитини. Вони можуть супроводжуватися невеликими рожевими крапками або гнійниками по краю. Це захворювання лікується протигрибковим кремом.

Для запобігання цих та інших шкірних проявів потрібно намагатися уникати ситуацій, коли дитина пітніє. Шкіра має бути чистою та сухою. Але не використовуйте мило занадто часто. Воно може надміру сушити шкіру. Тож краще мийте дитину звичайною водою, а після купання зволожувати шкіру дитячими кремом чи олійкою.

 

Джерела інформації:

1.https://www.thebump.com/a/baby-rash/amp

2. https://www.nhs.uk/conditions/rashes-babies-and-children/

3. https://www.healthline.com/health/how-to-spot-and-take-care-of-your-babys-rash

4. https://www.whattoexpect.com/first-year/health/baby-hives/

5. https://parenting.firstcry.com/articles/common-skin-allergies-in-babies/?amp

6. https://www.healthline.com/health/pictures-skin-allergies-children

7. https://www.parents.com/baby/health/allergy/skin-allergies/


 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!