Які складові декоративної косметики можуть спровокувати алергію?

Макіяж допомагає вирівнювати тон шкіри та приховати інші її вади як то зморшки та прищі.

Проте, часом декоративна косметика і сама може викликати проблеми зі шкірою. Причина – в алергенах, які можуть міститися в пудрі, тональному кремі, тінях для вій та інших косметичних засобах.

Виділяють п'ять основних класів алергенів, присутніх в засобах для макіяжу: натуральний каучук, ароматизатори, консерванти, барвники та метали.

Зокрема, натуральний каучук міститься в туші для вій, а також спонжах для накладання макіяжу.

Щодо ароматизаторів, то в косметичній промисловості використовуються сотні ароматичних сполук. Та найбільш алергенними серед них вважаються суміші коричного альдегіду та спирту, евгенолу та ізоєвгенолу, гераніолу, гідроксицитронеллалу, амілциннамальдегіду та дубового моху. Саме ці сполуки містяться в скринінговому тесті на контактну алергію до косметики.

Ароматизатори – найпоширеніша причина контактного дерматиту, спричиненого косметичними засобами. Якщо на косметичному засобі є примітка «без запаху», це ще не означає відсутність ароматизаторів. Насправді, ароматизатори можуть міститися, щоб замаскувати інший хімічний запах.

Консерванти є другою за частотою причиною контактного алергічного дерматиту, пов'язаного з косметикою. Вони додаються у вологі косметичні засоби для запобігання росту бактерій і грибів.

У групі консервантів особливу увагу слід звернути на тіомерсал (синоніми: мертіолат, тимеросал, вітасептол), який є органічною сполукою ртуті тіосаліцилової кислоти. Його максимальна концентрація може становити 0,007% (з розрахунку на ртуть). Зазвичай, цей консервант зустрічається в туші та тінях для повік, а також в лосьйонах та офтальмологічних препаратах.

Тіомерсал не подразнює шкіру та слизові оболонки і має антибактеріальні та протигрибкові властивості. Однак, як свідчать результати досліджень, близько 18,5% молоді мають контактну алергію на цю речовину.

Ще один поширений консервант – формалін (водний розчин формальдегіду). Він також використовується у виробництві пластмас і має специфічний неприємний запах, який нейтралізується завдяки додаванню спеціальних парфумів.

Окремо слід зупинитися і на таких консервантах як ефіри пара-гідроксибензойної кислоти, які ще називаються парабенами. Ці сполуки присутні майже у всіх (99%) косметичних продуктах, що не змиваються, наприклад, у кремах для обличчя. А у значній частині (77%) змивних косметичних засобів їх концентрація може становити до 0,8%. З одного боку, вони вважаються слабкими алергенами. Та з іншого, як свідчать дані досліджень, вони можуть накопичуватися у ракових пухлинах. Разом з тим, вони не заборонені у виробництві косметичних засобів, так само, як, наприклад, бензойна кислота, сорбат калію E202 чи бензоат натрію.

Але, якщо ви страждаєте на алергію, то засоби з деякими консервантами краще не купувати. Це, зокрема:

• Хлорфен

• Хлорацетамід

• Формальдегід

• Бензил геміформальний

• 2-бром-2-нітропропан-1,3-діол

• 5-бром-5-нітро-1,3-діоксан

• Діазолідиніл сечовина

• DMDM гідантоїн

• Імідіазолідініл сечовина

• Метенамін

• Параформальдегід

• Гідроксиметилгліцинат натрію

• Кватерніум-15

• Глутаральдегід

• Метенамін

• MCI / метилхлороізотіазолінон

• ІМ / метилізотіазолінон

• Катон суміш MI / MCI

 

Серед барвників, чи не найчастішою причиною алергії стає парафенілендіамін (PPD).

Наприклад, в Польщі частота реакцій гіперчутливості до PPD оцінюється від 3,4% до 9,1%. Штучна хна, яка також містить PPD, є джерелом алергії у косметологів. Вона також може часто викликати реакції у людей, які наносять тимчасові татуювання. А в минулому серед жінок, які фарбували вії штучною хною, нерідко були випадки пошкодження рогівки.

Також причиною алергії можуть стати такі барвники як толуїдиновий червоний, солі кальцію літол-червоного, оксид свинцю, тощо.

Багато барвників можуть викликати фототоксичні або фотоалергічні реакції. До них належать еозин, троянда бенгальська, метиленовий синій, антрахінон. Фототоксичні реакції відбуваються під впливом ультрафіолетового світла, яке модифікує речовини на шкірі.

Іноді барвники небезпечні і домішками, які вони містять. Наприклад, чорні та коричневі барвники містять оксид заліза, який, своєю чергою, може містити такий потужний алерген як нікель.

Інші метали, які зустрічаються в косметиці ( переважно в помадах та лаках для нігтів) – це кобальт, цинк, залізо та алюміній.

До алергічних реакцій також можуть призводити і деякі інші речовини в декоративній косметиці, зокрема: 

 • Ланолін (вовняний спирт)
 • Кокосовий дієтаноламід
 • Гліцерил монотіогліколят
 • Метилдибромо глутаронітрил
 • Каніфоль (Каніфоль із CAS 8050-09-7 є високоалергенною і не може використовуватися)
 • Прополіс
 • Тіомерсал
 • Клеї ( сертифікована косметика може містити лише клеї, які не викликають алергії або іншого дискомфорту під час використання).

Симптоми алергії на косметику

Алергічні реакції на декоративну косметику можуть варіювати від легких до важких. Серед найбільш поширених симптомів виділяють:

 • кропив'янку,
 • свербіж шкіри,
 • висип,
 • лущення або набряк обличчя,
 • подразнення очей, носа і рота,
 • хрипи та
 • анафілаксію.

Зокрема, у випадку кропив'янки, спостерігається місцеве відчуття печіння, поколювання. Такі симптоми можуть виникнути у проміжок часу від декількох хвилин – до приблизно години після контакту шкіри з алергеном. Також можуть з'явитися набряки та почервоніння. Але, зазвичай, така реакція минає самостійно протягом 24 годин.

Близько 80% усіх випадків контактного дерматиту, спричиненого засобами для макіяжу та іншою косметикою, припадає на подразнюючий контактний дерматит. Частіше до появи такої реакції схильні люди з атопією.

Дерматит зазвичай починається з свербежу, появи лускатої шкіри або червоних висипань, але може з’являтися і у вигляді пухирів, які сочаться.

Якщо подразник сильний, реакція може виникнути протягом декількох хвилин або годин після впливу.

У випадку зі слабшими подразниками до появи реакції може пройти кілька днів або тижнів.

А от при алергічному контактному дерматиті висип зазвичай розвивається не раніше ніж через 12 годин після контакту з алергеном і досягає максимуму приблизно через 48 годин після його впливу.

Типові симптоми алергічного контактного дерматиту включають: почервоніння, набряклість, інтенсивний свербіж та краплинну еритему.

Ще один тип дерматиту, який можуть викликати засоби для макіяжу – це фотоконтактний дерматит. Для такої реакції має бути взаємодія сонячного світла з інгредієнтом косметичного засобу.

А у деяких людей може розвинутися більше одного типу реакції. Наприклад, люди з атопією частіше схильні до подразнюючих контактних дерматитів, що, своєю чергою, підвищує ймовірність виникнення алергічного контактного дерматиту. Адже бар’єрна функція їх шкіри ослаблена і сенсибілізована до алергену.

Особливо важка форма алергічної реакції

Анафілаксія, хоча й рідко спричиняється косметичними засобами, але такі випадки можливі. Більше того, зафіксований летальний випадок внаслідок анафілаксії, спричиненої фарбою для волосся. 

Симптомами анафілаксії є: відсутність свідомості, задишка, проблеми з ковтанням, запаморочення, біль у грудях, прискорений, слабкий пульс, гостра кропив'янка, нудота та блювота. При такій реакції слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Як запобігти алергії на косметику?

Найкращий спосіб запобігти алергічній реакції – це знати, до чого ви чутливі та намагатися уникати цих речовин.

Для цього потрібно уважно читати склад косметичного засобу.

Крім того, споживачі завжди повинні перевіряти етикетки на продуктах і слідувати інструкціям виробника перед застосуванням продукту. Деякі продукти містять інгредієнти, які можуть викликати подразнення, незалежно від того, чи є у вас алергія чи ні.

Якщо ж ви хочете дізнатися чи спровокує реакцію засіб, який ви уже купили, перед його застосуванням можна зробити тест на чутливість.

Помістіть невелику кількість косметичного засобу на внутрішню частину ліктя і почекайте від 48 годин до 72 годин. Якщо у вас почервоніння, набряк, свербіж або печіння, не використовуйте цей засіб та зверніться до лікаря, щоб визначити, на який конкретний інгредієнт виникла реакція.

Алергія на косметику, як правило, діагностується шляхом проведення патч-тестів.

Мінеральна косметика - безпечніша?

Сьогодні виробники все частіше пропонують так звані природні чи мінеральні косметичні засоби. Хоча такі продукти і містять менше хімічних речовин, але і вони можуть призводити до алергії.

Причин декілька. По-перше, навіть продукт, що позиціонує себе як мінеральна та натуральна косметика, може продаватися із синтетичними барвниками та консервантами. По-друге, негативну реакцію можуть провокувати навіть натуральні інгредієнти.

Якщо у вас чутлива шкіра або раніше ви мали алергію, пов’язану з макіяжем, є певні добавки, яких слід остерігатися. Вони включають:

Оксихлорид вісмуту – найпоширеніша причина алергічної реакції на мінеральну косметику. Зазвичай, його використовують для додання блиску. Але ця добавка досить важка, що може спричинити закупорку пор шкіри, а також появу свербежу та червоних горбочків.

Ще одним проблемним інгредієнтом є слюда. Втім, вважається, що у невеликих кількостях вона рідко може спровокувати алергію.

Оксид цинку та діоксид титану захищають шкіру від сонця. Перший інгредієнт забезпечує вологостійкість, другий – робить кольори більш яскравими. Але, наприклад, іони титану також можуть зв'язуватися з біологічними молекулами білка і перетворювати їх у білки, що мають більший алергічний потенціал.

Кармін робить засоби для макіяжу (тіні та помаду) стійкішим та яскравішим. Та у людей з чутливою шкірою, ця речовина може викликати подразнення та алергічні реакції. Зокрема, свербіж, сльозотеча, набряклість повік. У важких випадках кармін може стати причиною анафілаксії.

Нітрид бору. Ця добавка може сильно зневоднювати шкіру та погіршувати існуючу сухість.

Висновки

Тож, незалежно від виду косметики, слід уважно читати етикетки. А, вибираючи той чи інший засіб, краще віддавати перевагу продукту з коротким списком інгредієнтів. У випадку мінеральної косметики, найкраще, якщо кількість інгредієнтів не перевищує восьми.

Якщо ж реакція все одно виникла, припиніть використовувати проблемний засіб і дайте шкірі відпочити. Якщо висипка чи інша реакція зберігається тривалий час – відвідайте дерматолога чи алерголога. Якщо після нанесення косметики відмічається реакція не лише з боку шкіри, а й інших органів, наприклад, спостерігаються проблеми з диханням чи тиском, негайно викликайте швидку допомогу.

Джерела інформації:

1.https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/allergens-cosmetics

2.https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://allergycertified.com/wp-content/uploads/2015/06/Criteria-for-decorative-cosmetics-.pdf&ved=2ahUKEwjFx6mS_tfrAhUr_SoKHRB8BFQQFjAKegQIDBAC&usg=AOvVaw1NO9-ErbfQiQ27TXuGYSKQ

3.https://www.letoile.ru/article/vyyasnili-mozhet-li-kosmetika-vyzyvat-allergiyu-i-kak-s-etim-zhit/

4.https://www.marthastewart.com/2220597/beauty-products-common-allergens

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3858659/

6.https://makeup.lovetoknow.com/Allergy_to_Mineral_Makeup

7.https://dermnetnz.org/topics/contact-reactions-to-cosmetics/

8.https://www.webmd.com/allergies/cosmetics

9.https://allergy.org.ua/alerhiia-na-kosmetyku-iak-diiaty/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!