Професійне середовище та алергія

Алергія – це не просто чхання і свербіж очей. Вона може характеризуватися доволі широким спектром неприємних симптомів як з боку дихальної системи, так і шкіри, шлунково-кишкового тракту та інших органів та систем. Більше того, вона може виникнути будь-де: вдома, на природі чи на роботі. І саме алергени робочого місця можуть знизити продуктивність багатьох людей та серйозно нашкодити їх здоров’ю.

 

Є дані, за якими саме професійне середовище є причиною виникнення до чверті випадків астми і приблизно 20% шкірних розладів у дорослих.

Наприклад, в США потенційно піддаються впливу агентів, які можуть стати причиною професійної астми та алергічного контактного дерматиту, приблизно 11 мільйонів працівників.

За результатами британських досліджень, 96% дорослих Великобританії, які мають алергію, відчували її симптоми на робочому місці.

Симптоми алергії на робочому місці

Загалом, поширеними симптомами алергії на робочу місці є:

·       риніт;

·       контактний дерматит;

·       проблеми з диханням, зокрема, астма.

 

В рідкісних випадках алергічна реакція буває настільки сильною, що у людини може розвиватися анафілаксія – системна реакція з боку різних органів, яка несе загрозу для життя.

Професійна алергія: у кого вона буває найчастіше

Фактично, алергія може розвинутися у працівників будь-якої сфери. Але є галузі, робітники яких більше за інших ризикують зіткнутися з цим захворюванням.

Наприклад, до сфер діяльності з підвищеним ризиком розвитку професійної астми та алергічного контактного дерматиту відносять такі:

 • індустрія краси (перукарні та косметичні салони);
 • охорона здоров'я;
 • виробництво
 • автомобілебудування;
 • прибирання;
 • переробка та пакування харчових продуктів;
 • догляд та інша робота з тваринами;
 • робота з металами;

Причинами сенсибілізації шкіри і, як наслідок, виникнення алергічного контактного дерматиту, можуть бути тисячі хімікатів. Ще до ста речовин здатні спровокувати розвиток астми.

Поширені алергени робочого місця

Ось деякі поширені алергени, з якими стикаються працівники різних підприємств на своїх робочих місцях:

·       борошняний пил та інша продукція рослинного походження (харчова промисловість, пекарі, навантажувачі)

·       ферменти (біохімічна промисловість),

·       мийні засоби (прибирання, медицина та інші професії, де умовою є дотримання чистоти),  

·       дерев’яний пил (виготовлення меблів, пилорама),

·       продукти тваринного походження та лупа         тварин (фермери, працівники харчової промисловості, ветеринарних клінік, тощо),

·       ізоціанати   (виробництво розпилювальних фарб, пластмас, поліуретану та ін.)

·       ангідриди   (хімічна промисловість), 

·       аміни          (хімічне виробництво, розпилення фарб, зварювання, металообробка),

·       метали        (фарбування, металообробка, зварювання),

·       барвники    (перукарі, кухарі, текстильна промисловість)

·       антимікробні засоби, латекс та біоциди    (охорона здоров'я, прибирання, продукти харчування, дезінфікуючі засоби).

Але навіть робота в офісі також може бути пов'язана з ризиком розвитку чи загострення алергії.

Продукти харчування, хімікати, латекс, ароматизатори, пилок, пил, грибок, деревина, шерсть тварин та смоли… усе це може стати причиною алергічних реакцій у сенсибілізованих людей.

Розглянемо деякі з цих факторів детальніше.

Грибок

Теплі та вологі приміщення є ідеальними для розмноження цвілі. Якщо з нею нічого не робити, то грибка стане настільки багато, що, зрештою, на нього почне реагувати й імунна система. Особливо, якщо ви уже маєте чутливість до цього алергену.

Більшість алергенів, присутніх в грибах, зокрема, в спорах, що вони їх виділяють в повітря, є причиною появи таких симптомів як нежить та кон'юнктивіт, але також можлива поява проблем з диханням.

Алергію на певні види спор грибів, за різними даними, мають від 5 до 10% населення.

Пилові кліщі

За нормами, системи кондиціонування потрібно ретельно чистити кожні 3-5 років. Якщо цього не робити, вони можуть стати прекрасним місцем для розмноження пилових кліщів. Крім того, ці крихітні істоти, які важко побачити неозброєним оком, також можуть жити на підлозі, на стінах і навіть в повітрі. Ось чому так важливо робити вологе прибирання. Алергія на пилових кліщів може стати причиною нападу астми.

Лупа тварин

Не обов'язково, щоб у офісі жила кішка. Лупи цієї тварини, яку принесе її господар з собою на одязі, також може виявитися цілком достатньо щоб у чутливих людей розвинулась реакція на цей подразник. Ось чому важливо, щоб верхній одяг залишався подалі від робочої зони.

Хоча найчастішою причиною реакції на тварин є саме алергени кішок та котів, собаки, хом'яки, морські свинки, папуги, і навіть коні та корови теж можуть викликати появу негативних симптомів.

Запахи

Парфуми, гелі, засоби після гоління – це ще півбіди. Поряд з ними існують різні аерозольні освіжувачі повітря, дезодоранти, миючі засоби, тощо. Усі вони можуть стати причиною виникнення алергічних реакцій. Тож деякі країни, наприклад, Канада розпочали політику" без запахів" на робочу місці.

Пилок

Відкриті вікна чи недосконала система вентиляції без використання спеціальних фільтрів можуть стати причиною потрапляння на ваше робоче місце алергенного пилку. Він може осідати на меблях та одязі та провокувати появу симптомів алергії. Причому, до 5-6 поверху кількість пилку у робочому приміщенні може лише зростати. Це у тому випадку, коли будівля, в якій ви працюєте, стоїть поперек повітряних потоків, що утворюються в місті. 

Мийні засоби

Лужні очищувачі для туалетів та водостоків, знежирювальні та інші засоби для виведення плям, розчинники на зразок ацетону, спирти, дезінфікуючі розчини… Усі вони містять безліч хімічних сполук, контакт з якими може призвести до розвитку алергії. Зрештою, через засилля побутової хімії навколо, деякі люди можуть реагувати навіть на запах лимона чи лимонної кислоти.

Формальдегід

Частими складниками клеїв для деревини, з якої виробляються меблі чи елементи пресованих смол, елементів ізоляції та герметиків, є формальдегід чи інші альдегіди. Вони також є складниками деяких медичних засобів.

Наприклад, як показують результати одного з досліджень, яке проводилось у провінції Альберта (США), 46 % патологоанатомів мають проблеми з формальдегідом.

Формальдегід може викликати різні дихальні та шкірні реакції (зокрема, висипання та почервоніння). Більше того, як припускається, він може призводити до розвитку раку. 

Фарби

Існують три види фарб:

 • Фарби на основі розчинників. Їх ще називають фарбами на масляній основі. Майже всі вони мають різкі запахи, які можуть подразнювати ніс, очі, шкіру та легені.
 • Фарби на водній основі – акрилові та латексні. Останні, в своїй більшості, виготовляються з нафти, а не з гумового латексу. Вони також можуть містити невелику кількість розчинника на зразок спирту та / або біоциду проти цвілі. Хоча такі фарби і були створені з метою зменшення використання розчинників, які негативно впливають на озоновий шар, ті ж біоциди здатні викликати алергічні реакції у деяких людей.
 • Фарби на основі смоли. Вони можуть містити ізоціанати, які є досить потужними алергенами.

Латекс

Латекс нині усюди. В латексних рукавичках, пластикових пляшках, медичному інвентарю, гумках, повітряних кульках та в офісному декорі. Усі ці предмети можуть бути виготовлені з соку каучукового дерева, яке значно частіше викликає алергічні реакції, ніж вироби на основі переробленої нафти. 

Крім того, часом люди з алергією на латекс можуть також реагувати на деякі овочі та фрукти. Це називається перехресним синдромом «латекс-фрукти». Такі реакції зумовлені подібністю алергенних білків в різних продуктах. До плодів, які перехресно реагують з латексом, відносять, зокрема, банани, авокадо, ківі, помідори та каштани.

Стрес

І, нарешті, якщо ви чутливі до чогось з вище перерахованого, пам’ятайте, що появу симптомів може пришвидшити і надмірне психологічне навантаження. Втім, іноді стрес може виступати цілком самостійним фактором, який сам по собі здатен стати причиною появи висипу, проблем з диханням чи загального нездужання.

Як позбутися алергенів робочого місця

Одним з кращих способів уникнути появи небажаних симптомів є профілактика їх появи. На жаль, для деяких професій це, практично, неможливо. Йдеться про роботу, пов’язану з постійним контактом з певними хімічними, фізичними або біологічними речовинами – фарбами, латексом або пилом. Тоді лікарі, зазвичай, рекомендують замислитися над зміною роботи.

Але є і випадки, коли покращити ситуацію допомагає зміна екології на робочому місці. Ось деякі з рекомендацій:

 • Вмикайте кондиціонер під час пікового періоду сезону пилкування алергенів.
 • Забезпечуйте належну вентиляцію приміщення
 • Використовуйте фільтри HEPA та регулярно замінюйте їх.
 • Підтримуйте приміщення в чистоті та заохочуйте працівників регулярно прибирати свої робочі місця, щоб зменшити рівні пилу та цвілі.
 • Усувайте надмірну вологість, щоб запобігти росту грибка.
 • Тримайте верхній одяг подалі від основної робочої зони, тому що пальто та куртки часто містять шерсть домашніх тварин та інші алергени.
 • Килими та інші покриття мають регулярно чиститися
 • Працівники, які контактують з потенційними алергенами, повинні працювати у захисних засобах.

Алергія досить важко піддається лікуванню. В більшості випадків боротьба з її проявами зводиться до уникнення впливу алергенів або ж до симптоматичної терапії з допомогою антигістамінних препаратів. У випадках чутливості до інгаляційних алергенів (пилок, грибок, лупа тварин), особливо, при важкому перебігу, пом'якшити симптоматику алергії може допомогти такий метод лікування як алерген-специфічна імунотерапія.

 

Джерела інформації:

 1. https://www.atlenv.com/allergies-in-the-office-2
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8070071/
 3. https://www.canopyhealth.com/en/employers/articles/managing-allergies-in-the-workplace.html
 4. https://www.news-medical.net/amp/health/Common-Allergens-in-the-Workplace-and-How-to-Avoid-Them.aspx
 5. https://www.webmd.com/allergies/allergies-at-work
 6. https://www.stelizabeth.com/healthyheadlines/workplace-allergens/
 7. https://www.labmanager.com/lab-health-and-safety/allergies-in-the-workplace-22882

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!